Канали втрат зерна комбайном

Зернозбиральний комбайн в полі

1 - неповне підбирання валка; 2 - високий зріз; 3 - втрати колосків за жаткою i через польовий подільник; 4 – вимолочування зерна планками мотовила; 5 – не домолочування молотильним апаратом; 6 – механічне травмування зерна i сторонні домішки; 7 – вільне зерно в соломі; 8 - розсипання зерна за жаткою, підбирачем i молотаркою через щілини в місцях стиків робочих органів; 9 - вільне зерно в полові; 10 – не зрізані колоски.

Втрати зерна умовно діляться на дві групи: прямі, або незворотні, і побічні. До перших відносяться кількісні втрати врожаю, до других - якісні. Прямі втрати - це недомолочене і вільне зерно в соломі і полові, зрізані і не зрізані колоски і вільне зерно за жаткою або підбирачем, розсипання зерна через щілини і нещільні з'єднання комбайна, а також втрати зерна від само-осипання при запізненні із збиранням. Втрати бувають також при перевезеннях, обробці і від пошкоджень завданих птахами і гризунами.

Непрямі втрати - зниження посівних і хлібопекарських якостей зерна, що може статися внаслідок його механічного пошкодження. Більше пошкоджується зерно під час жнив комбайнами, при обмолоті. При післязбиральної обробки (очищення, сортування, сушіння), зберіганні і вісіванні сівалками механічне пошкодження зерна порівняно з обмолотом незначне.

При механічному пошкодженні посилюється процес дихання, розвиток мікроорганізмів, кліщів та інших шкідників, що призводить до самозігрівання.

Якщо ці причини своєчасно не ліквідувати, зерно може повністю втратити придатність до використання. Отже, зменшення механічних пошкоджень зерна при обмолоті (побічні втрати) має таке ж господарське значення, як і усунення прямих втрат.

Каналами втрат у комбайні є жатка і молотарка. У свою чергу каналами втрат жатки є різаний апарат, подільники і мотовило (при роздільному збиранні - підбирач), а молотарки – молотильний апарат, соломотряс, зерноочистка, оглядові та регулювальні лючки гвинтових конвеєрів і елеваторів.

Щоб своєчасно запобігти втратам, необхідно визначити з яких причин вони відбуваються, у якій послідовності потрібно регулювати робочі органи комбайна залежно від факторів, що впливають на виникнення виду втрат.

Правильне застосування збиральних машин, регулювання робочих органів, своєчасна заміна пошкоджених деталей комбайна, дообладнання простими пристроями дозволяє до мінімуму зменшити витрати зерна при роботі комбайна.

Відділ реалізації:

(067) 537-38-57

(044) 221-32-23

ТОВ "Агротехніка-Плюс" тел.: (067) 537-38-57

SelhozTehnika © 2020